Na przełomie lutego i marca, w Polsce, zaczęto mówić o trzeciej fali epidemii koronawirusa. Znacznie więcej ludzi, od początku pandemii, zaczęło wówczas trafiać do szpitali z powodu zakażenia wirusem z Wuhan, a także nieco szybciej się zakażać, wykazując przy tym cięższy przebieg choroby, który mierzalny był zajętymi respiratorami (według oficjalnych danych z Ministerstwa Zdrowia, dnia 16 marca 2021 roku, zajętych było 2193 respiratorów i był to najwyższy dobowy wskaźnik zajętego sprzętu od początku pandemii). Zaś najwyższa zaraportowana przez Ministerstwo Zdrowia, liczba zgonów, to 954 osoby i opublikowana została 8 kwietnia bieżącego roku. Taki stan rzeczy, wykreował także potrzebę modyfikacji obostrzeń oraz Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.


BRYTYJSKI WARIANT KORONAWIRUSA W POLSCE, CZYLI TRZECIA FALA EPIDEMII W NATARCIU
​Trzecia fala pandemii w Polsce, okazała się rzeczywistością. Do takiej sytuacji, głównie doprowadziło pojawienie się w naszym kraju brytyjskiej mutacji koronawirusa, która obecnie odpowiedzialna jest za większość zakażeń w naszym kraju. Niepokojącym stała się zwiększona zakaźność, szybkość zakażania, zdecydowanie większa liczba osób potrzebujących hospitalizacji i korzystająca z respiratorów, a także fakt, iż coraz częściej zaczęli chorować ludzie młodzi, a także osoby, które już koronawirusa przechorowały. Jak wskazuje Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki i dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego, w przypadku brytyjskiej odmiany koronawirusa ,,nie mamy do czynienia z zaburzeniami węchu i smaku, co było tak charakterystyczne dla wcześniejszych zakażeń SARS-CoV-2, natomiast mamy u pacjentów objawy typowo grypowe, czyli bóle mięśni, osłabienie, zawroty głowy, podwyższoną temperaturę. Niestety, przy tym wariancie, bardzo szybko dochodzi do niewydolności krążeniowo-oddechowej i ciężkiego stanu pacjenta. Dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych, czego wcześniej nie obserwowaliśmy na taką skalę’’. Na ten moment, trudno określić, czy w Polsce został już osiągnięty ,,szczyt’’ trzeciej fali. Uwagę jednak przykuwa, najnowszy dobowy rekord – z dnia 31 marca 2021 roku – w którym to dniu, chorych było aż 35 251 Polaków.


LOCKDOWN I MODYFIKACJA DOTYCHCZASOWYCH OBOSTRZEŃ
Z uwagi na powyższe, rządzący zdecydowali się wprowadzić modyfikację obostrzeń w ten sposób, że został wprowadzony lockdown, między innymi w zakresie takim, że zupełnie zamknięte zostały salony fryzjerskie i kosmetyczne, sklepy wielkopowierzchniowe, żłobki i przedszkola. Obostrzenia te, obowiązują nadal (stan na dzień 16 kwietnia 2021 roku). Wyjątkiem jest ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli od poniedziałku, tj. 19 kwietnia 2021 roku. Większość modyfikacji w obostrzeniach, związana jest z wprowadzeniem lockdownu z dniem 18 kwietnia bieżącego roku i ma limit czasowy – wstępnie do dnia 25 kwietnia 2021 roku. Wspomnieć jednak należy, iż do 03 maja – póki co – nadal zamknięte pozostają hotele i restauracje hotelowe. ,,Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych (dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu)’’- taką informację można znaleźć na stronie rządowej. To modyfikacja najważniejszych obostrzeń, które zostały zaostrzone wprowadzonym kwietniowym lockdownem. Pozostałe, dotychczasowe obostrzenia, obowiązują nadal – do odwołania.


ZMIANY W PROGRAMIE SZCZEPIEŃ
Jak wiadomo, od końca grudnia ubiegłego roku, w naszym kraju istnieje możliwość szczepienia się przeciw COVID-19. W naszym kraju, szczepienia, wykonywane są preparatami trzech firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Szczepienia odbywają się według kolejności grup uprzywilejowanych specjalnym rozporządzeniem, które jest stale nowelizowane. Jak nietrudno się domyślić, pierwsze zaszczepione osoby, to pracownicy ochrony zdrowia. Od momentu rozpoczęcia szczepień w Polsce, sukcesywnie rozszerza się katalog osób mogących się zaszczepić. Z tej okazji, skorzystała już między innymi kolejna liczna grupa zawodowa – nauczycieli, w tym nauczycieli akademickich. Kwalifikacja do szczepienia, odbywa się także na podstawie kryterium wieku. W kwietniu, chęć zaszczepienia, będą mogły zgłosić wszystkie osoby w wieku 60+.
Niedawno Europejska Agencja Leków (EMA), wydała pozytywną opinię na temat szczepionki Johnson & Johnson. Zapewne i tym preparatem, niedługo będzie możliwość zaszczepienia się w naszym kraju. Jak podaje Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), Michał Kuczmierowski, pierwsza dostawa tej jednodawkowej szczepionki, może trafić do naszego kraju już w II połowie kwietnia. Wystąpienie trzeciej fali epidemii, a także – często powtarzane – ryzyko związane z niewydolnością systemu ochrony zdrowia, spowodowało, iż zmiany objęły także Narodowy Program Szczepień.


Na konferencji prasowej z dnia 16 kwietnia 2021 roku, Premier, przekazał informację o utworzeniu 471 nowych Punktów Szczepień Powszechnych, żeby przyspieszyć szczepienia w naszym kraju. Punkty szczepień, tworzone są zgodnie z jednolitymi standardami rządowymi. Jak dotąd, w naszym kraju, działa sześć i pół tysiąca punktów szczepień populacyjnych. ,,Rząd przygotowuje infrastrukturę Narodowego Programu Szczepień, ale też prowadzi rozmowy w sprawie dostaw szczepionek m. in. z Unią Europejską. Udało się wynegocjować dodatkowe partie – w II kwartale Polska otrzyma blisko 4,5 miliona nadplanowych dawek szczepionki Pfizer. – Mówiłem wcześniej, że do końca II kwartału chcemy wykonać 20 mln szczepień. Teraz mogę powiedzieć, że będzie ich więcej – ok. 23 lub 24 mln’’ – podał premier Morawiecki. Warto nadmienić, iż obecnie w Polsce mamy blisko 8,5 mln wykonanych iniekcji. Szef rządu, podał także optymistyczną informację – o potencjalnym uzyskaniu odporności zbiorowej w II kwartale tego roku. To bez wątpienia jest naprawdę dobra informacja, na której z pewnością zależy każdemu obywatelowi.

NASZ EKSPERT: mgr Aldona Staniek

Bibliografia:
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,koronawirus-w-polsce–rekordowa-liczba-zajetych-respiratorow,artykul,25577445.html [dostęp: 16.04.2021].
https://300gospodarka.pl/news/nowe-zakazenia-koronawirusem-polska [dostęp: 16.04.2021].
https://portal.abczdrowie.pl/brytyjska-mutacja-koronawirusa-jakie-objawy-dominuja-u-zakazonych [dostęp: 16.04.2021].
https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia [dostęp: 16.04.2021].
https://pulsmedycyny.pl/szczepionka-johnson-johnson-przeciwko-covid-19-w-polsce-byc-moze-w-ii-polowie-kwietnia-1110895 [dostęp: 16.04.2021].
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/7-tys-punktow-szczepien–rozwijamy-infrastrukture-narodowego-programu-szczepien [dostęp: 16.04.2021].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *